Common Online Admission Portal for Colleges in A & N Islands
CCAP
College(s)Anouncement(s)
Andaman College
Final merit list of B. Com (General) Course Final merit list of BBA Course Final merit list of BA Economics Course Final merit list of BA English course Admission counselling Notice and Schedule of ANCOL for the academic year 2020-21
Final merit list of B. Com (CS) Course Final merit list of B Sc. Psychology Course Final merit list of BA Sociology Course Final merit list of BPA Music(Hindustani Vocal) Course
ANDAMAN AND NICOBAR ISLANDS INSTITUTE OF MEDICAL SCIENCES
Final Non Eligible List of Candidates Applied for Admission for the Session 2020ยท21 Final Merit List of Eligible Candidate for MBBS Course in ANIIMS for the session 2020-21 Second Round of Counseling for Category II,III B,III AB & IV MOP-Up Counseling of Category II, IIIA,IIIB, IIIAB, IV and Category V
Dr.B.R.Ambedkar Institute of Technology, Pahargaon, Port Blair
Final Merit list of Degree Program Action Taken regarding claims and objection submitted by the candidate List of seat reserved for DHMCT course during counseling scheduled at 22/10/2020 for various categories Question Paper and Key for B.Tech CSE Lateral Entry Exam 2020. Claims may be submitted through email admissiondbrait2020@gmail.com latest by 29/10/2020 03:00 pm. List of seat reserved for Diploma program during counseling held on 28/10/2020 for Cat-IIIAB
Final Merit list of Diploma Program Standard Operating Procedure of Counseling at DBRAIT admission 2020 List of seat reserved for FOO course during counseling scheduled at 23/10/2020 for various categories Question Paper and Key for B.Tech Civil Lateral Entry Exam 2020. Claims may be submitted through email admissiondbrait2020@gmail.com latest by 29/10/2020 03:00 pm. SELECTED LIST OF CANDIDATES FOR ADMISSION IN DHMCT, FOO AND FPO AFTER FIRST COUNSELLING
Final Merit list of Diploma in Hotel Management Counseling schedule and contact details of TVET center List of seat reserved for FOO and FP course during counseling scheduled at 24/10/2020 for various categories List of seat reserved for Diploma program during counseling held on 27/10/2020 for different Categories. Result of B.Tech ECE Lateral Entry Exam 2020 held on 17/11/2020
Final Merit list of Trade Diploma in Front Office Operation Syllabus for Entrance Test for Admission to B. tech (Lateral Entry) Programme in Civil/ECE/CSE-2020-21 List of seat reserved for Food Production (FP) course during counseling scheduled at 25/10/2020 for Category III B & III AB Result of B.Tech Civil Lateral Entry Exam 2020 Second Provisional Diploma Merit List for the Candidates applied between (28/11/2020 to 02/12/2020) for Admission Session 2020-2021
Final Merit list of Trade Diploma in Food Production IMPORTANT DATES FOR LATERAL ENTRY EXAM List of seat reserved for Food Production (FP) course during counseling scheduled at 26/10/2020 for Category -IV Result of B.Tech CSE Lateral Entry Exam 2020 Second Provisional DHMCT Merit List for the Candidates applied between (28/11/2020 to 02/12/2020) for Admission Session 2020-2021
Final Merit list of Diploma (Lateral Entry) Standard Operating Procedure for Online/Offline Counseling for Admission to various courses at DBRAIT Elaborated Version Admission Short Notice Result of B.Tech ECE Lateral Entry Exam 2020 Second Provisional FP Merit List for the Candidates applied between (28/11/2020 to 02/12/2020) for Admission Session 2020-2021
Final List of Not Eligible Candidates List of seat reserved for DHMCT course during counseling scheduled at 21/10/2020 for various categories Question Paper and Key for B.Tech ECE Lateral Entry Exam 2020. Claims may be submitted through email admissiondbrait2020@gmail.com latest by 29/10/2020 03:00 pm. List of seat reserved for Diploma program during counseling held on 29/10/2020 of cat-IV and Lateral entry(diploma) counseling held on 30.10.2020 Second Provisional FOO Merit List for the Candidates applied between (28/11/2020 to 02/12/2020) for Admission Session 2020-2021
Final List of Candidates having Grievances in their Certificate/ Entry
Dr. S. Radhakrishnan District Institute of Education & Training
Final Merit List of Candidates applied for 2-year D.El.Ed Course for the session 2020-22. All categories under Science Stream (General Merit List) Final Merit List of Candidates applied for 2-year D.El.Ed Course for the session 2020-22.Under Sports Person (Science) Final Merit List of Candidates applied for 2-year D.El.Ed Course for the session 2020-22. All categories under Humanities Stream (General Merit List) Final Merit List of Candidates applied for 2-year D.El.Ed Course for the session 2020-22.Under Differently Abled (DIVYANG) (Humanities) Final Merit List of Candidates applied for 2-year D.El.Ed Course for the session 2020-22.Under ECONOMICALLY WEAKER SECTION (Humanities).
Final Merit List of Candidates applied for 2-year D.El.Ed Course for the session 2020-22.Under Teachers' Ward (Science Stream) Final Merit List of Candidates applied for 2-year D.El.Ed Course for the session 2020-22.Under ECONOMICALLY WEAKER SECTION (Science). Final Merit List of Candidates applied for 2-year D.El.Ed Course for the session 2020-22.Under Teachers' Ward (Humanities) Final Merit List of Candidates applied for 2-year D.El.Ed Course for the session 2020-22.Under Sports Person (Humanities) Counselling for admission to two years D.El.Ed. course at Dr. S. R. DIET, Garacharma
Final Merit List of Candidates applied for 2-year D.El.Ed Course for the session 2020-22.Under Differently Abled (DIVYANG) (Science Stream)
School of Nursing, G.B. Pant Hospital, Port Blair
Final Merit List of Candidates Applied for GNM 2020 All Category Under Science Stream (General Merit List) Final Merit List Of Candidates Applied for GNM Course 2020 Under Category III B Science Stream Final Merit List of Candidates Applied for GNM 2020 All Category Under Arts/Coms Stream (General Merit List) Final Merit List Of Candidates Applied for GNM Course 2020 Under Category III-AB Arts/Com Stream Final Merit List Of Candidates Applied for GNM Course 2020 Under PH Category Arts/Coms Stream
Final Merit List Of Candidates Applied for GNM Course 2020 Under Category I Science Stream Final Merit List Of Candidates Applied for GNM Course 2020 Under Category III AB Science Stream Final Merit List Of Candidates Applied for GNM Course 2020 Under Category I Arts/Com Stream Final Merit List Of Candidates Applied for GNM Course 2020 Under Category IV Arts/Com Stream List of Non-Eligible Candidates applied under GNM 2020 (Science and Arts/Com)
Final Merit List Of Candidates Applied for GNM Course 2020 Under Category II Science Stream Final Merit List Of Candidates Applied for GNM Course 2020 Under Category IV Science Stream Final Merit List Of Candidates Applied for GNM Course 2020 Under Category III-A Arts/Com Stream Final Merit List Of Candidates Applied for GNM Course 2020 Under EWS Quota Arts/Com Stream Date of Counselling for School of Nursing
Final Merit List Of Candidates Applied for GNM Course 2020 Under Category III A Science Stream Final Merit List Of Candidates Applied for GNM Course 2020 Under EWS Quota Science Stream Final Merit List Of Candidates Applied for GNM Course 2020 Under Category III-B Arts/Com Stream
Government Polytechnic, Diglipur
Provisional Merit List for Diploma Program Provisional Merit List for Diploma Lateral Entry Program Important Dates
Industrial Training Institute, Car Nicobar
Applications are invited for admission in ITI, Car Nicobar. Last date for submission- 11/09/2020 till 4p.m. Final Merit List of Electrician Final Merit List of Stenography & Secretarial Practice Second admission schedule of ITIs Admission notice for vacant seats at ITI Arong
Extension of last date for submission of online application from 12.09.2020 to 25.09.2020 Final Merit List of Mason Final Merit List of Welder 6thTrainees Selected list (Trade/ Category Wise) Final Merit List of All Trades (Freshly Applied Candidates Only)
Form for claims & objection Final Merit List of Plumber Final list of Non-Eligible/ Rejected Candidates Admission Notice of ITIs For EWS Category Offline Admission in ITI, Arong
Final Merit List of Computer Operator & Programming Assistant (COPA)
Industrial Training Institute, Port Blair
Applications are invited for admission in ITI, Port Blair. Last date for submission- 11/09/2020 till 4p.m. Final Merit List of Surveyor Final Merit List of Information Communication Technology & System Maintenance Final list of Non-Eligible/Rejected Candidates Admission notice for vacant seats at ITI Arong
Extension of last date for submission of online application from 12.09.2020 to 25.09.2020 Final Merit List of Stenography & secretarial Assistant (English) Final Merit List of Fitter Final Merit List of Electrician Trade List of candidate eligible for EWS Quota
Form for claims and objection Final Merit List of Plumber Final Merit List of Draughtsman (Civil) Second admission schedule of ITIs 8th Trainees Selected list (Trade/ Category Wise)
Final Merit List of Welder Final Merit List of Mechanic Motor Vehicle Final Merit List of Civil Engineering Assistant. Admission Notice of ITIs For EWS Category Offline Admission in VTI, Bakultala and ITI, Arong
Vocational Training Institute, Bakultala
Applications are invited for admission in VTI, Bakultala. Last date for submission- 11/09/2020 till 4p.m. Final Merit List of Draughtsman (Civil) Final Merit List of Welder Admission Notice of ITIs For EWS Category 8th Trainees Selected list (Trade/ Category Wise)
Extension of last date for submission of online application from 12.09.2020 to 25.09.2020 Final Merit List of Surveyor Final list of Non-Eligible/Rejected Candidates Admission notice for vacant seats at ITI Arong Offline Admission in VTI, Bakultala
Form for claims & objection
Jawaharlal Nehru Rajkeeya Mahavidyalaya
Final Merit List of B. Sc Chemistry Final Merit List of B.Sc Zoology Final Merit List of BBA Tourism and Management Final Merit List of BA Economics Extension for submission of EWS certificate
Final Merit List of B.Sc Geography Final Merit List of BA Bengali Final Merit List of Bachelor of Computer Applications Final Merit List of BA English Second phase counselling for UG Courses in JNRM
Final Merit List of B.Sc Home Science Final Merit List of BA Hindi Final Merit List of Bachelor of Physical Education and Sports Detailed schedule for Admission/Counselling to various UG Courses in JNRM for the Academic Year 2020-21. Admission to Post Graduate Courses in JNRM, Port Blair for the Academic Session 2020-21
Final Merit List of B.Sc Mathematics Final Merit List of BA History Admission/Counselling to Undergraduate Courses in JNRM for the Academic Year 2020-21 to start from 2nd November 2020. Re-scheduled date for the courses B.A Tamil and B.Sc. Mathematics Revised criteria for admission to Lateral Entry in BCA
Final Merit List of B.Sc Physics Final Merit List of BA Political Science Final Merit List of B. Commerce Admission Forms for P.G. Courses for the year 2020-21 Provisional Merit List for Lateral Entry in BCA
Final Merit List of B.Sc Plant Science Final Merit List of BA Tamil
Andaman Law College
Revised Provisional General Merit List for admission to B.A., LL.B Degree Course 2020-21 in Andaman Law College Revised Provisional Merit List for Category II Revised Provisional Merit List for Category IIIB Revised Provisional Merit List for Category IV Second Counselling for Admission in Andaman Law College
Revised Provisional Merit List for Category I Revised Provisional Merit List for Category IIIA Revised Provisional Merit List for Category IIIAB Revised Provisional Merit List for Economically Weaker Section
Mahatma Gandhi Government College
LIST OF NON-ELIGIBLE CANDIDATES CATEGORY WISE FINAL MERIT LIST OF B.A. POLITICAL SCIENCE CATEGORY WISE FINAL MERIT LIST OF B.SC. GEOGRAPHY Provisional selection of list of students admitted in various UG courses as per the merit along with corresponding merit (for information and knowledge) is published course-wise. The candidates whose name found in the course-wise list can directly pay the fees and confirm their admission in the whatsapp number or e-mail id given below the selection list. PRESS NOTE FOR SECOND COUNSELLING OF MG GOVT. COLLEGE
CATEGORY WISE FINAL MERIT LIST OF B.A. HISTORICAL STUDIES CATEGORY WISE FINAL MERIT LIST OF B.COM (CO-OPERATIVE MANAGEMENT) ADMISSION NOTICE PRESS NOTE FOR ADMISSION/ADMISSION COUNSELLING SCHEDULE ADMISSION NOTICE FOR VACANT SEATS IN B.COM (CO-OPERATIVE MANAGEMENT) IN M.G. GOVT. COLLEGE MAYABUNDER
CATEGORY WISE FINAL MERIT LIST OF B.A. ECONOMICS CATEGORY WISE FINAL MERIT LIST OF B.COM. (COMMERCE) RESERVATION OF THE SEATS FOR VARIOUS COURSES IN THE ACADEMIC YEAR 2020-2021
Secretariat, Andaman & Nicobar Administration
Guidelines and Distribution Criteria Final Merit list of B Sc Horticulture Final Merit list of Diploma 2 Press Note - Allotment of B.Ed (Bhopal), Printing Technology & Photography, B.Sc (Agriculture), B.Sc (Horticulture), B.F.Sc, B.Tech (Fisheries Engineering), B.Tech (Energy & Environmental Engg), B.Tech (Biotechnology), B.Tech (Food Technology), B.Tech Fisheries Nautical Technology) courses at mainland institutions for the academic session 2020-21 Provisional Merit list of B.Sc B.Ed course
Eligibility criteria for Malayali Origin Seats Final Merit list of B Sc Nursing Final Merit list of Diploma 3 Counselling for allotment of B.Sc (Hotel Management) course reserved at mainland institution for the students of A&N Islands for the academic session 2020-21 Provisional Merit list of MBBS (Malayalee Origin) course
Eligibility Criteria for all courses Final Merit list of B Tech Energy Env Engg Final Merit list of General Nursing Central Seat Allocation Board NEUT (CSAB NEUT)-2020 will be carried out ONLINE counselling for allotment of various degree level engineering, architecture and pharmacy seats at mainland institutions for the academic session 2020-21 Provisional Merit list of BAMS (Malayalee Origin) course
Final Merit list of B Ed Bhopal Final Merit list of B Tech Biotechnology Final Merit list of Hotel Management Press Note - Provisional Merit list of BDS, BHMS, BAMS, B.Sc. B.Ed, MBBS (Malayalee Origin) and BAMS (Malayalee Origin) courses in mainland institutions for the academic session 2020-21 Counselling on 22.12.2020 for allotment of one seat each in BHMS and BAMS courses reserved at mainland institutions during the academic session 2020-21
Final Merit list of B F Sc Fisheries Final Merit list of B Tech Fisheries Engg Final Merit list of Paramedical Provisional Merit list of BDS course Allotment of 1 (one) vacant seat of BDS course reserved at K.G. Dental College, Lucknow, Uttar Pradesh to the students of A&N Islands for the academic session 2020-21
Final Merit list of B L Integrated Final Merit list of B Tech Fisheries Nautical Tech Final Merit list of Printing Technology and Photography Provisional Merit list of BAMS course Counselling for allotment of one seat of BHMS course reserved at Govt. Homoeopathy Medical College, Thirumangalam, Madurai District, Tamil Nadu during the academic session 2020-21
Final Merit list of B Sc Agriculture Final Merit list of B Tech Food Technology Press Note Final Merit List Provisional Merit list of BHMS course Allotment of Paramedical Courses reserved at mainland institutions during the academic session 2020-21
Final Merit list of B Sc Agriculture Malayalee Origin Final Merit list of Diploma 1
TAGORE GOVERNMENT COLLEGE OF EDUCATION
Counselling Schedule Final list of Chemistry - Two Years B.Ed. Final list of English - Two Years B.Ed. Final list of Home Science - Two Years B.Ed. Final list of Zoology - Two Years B.Ed.
Final list of EWS- Two Years B.Ed. Final list of Commerce - Two Years B.Ed. Final list of Geography - Two Years B.Ed. Final list of Maths - Two Years B.Ed. Combined Final Merit list- Two Years B.Ed.
Final list of PwD- Two Years B.Ed. Final list of Computer Science - Two Years B.Ed. Final list of Hindi - Two Years B.Ed. Final list of Physics - Two Years B.Ed. Revised Press Note for B.Ed. counseling scheduled on 15/12/20520 at 8:00 a.m.
Final list of Botany/Plant Science - Two Years B.Ed. Final list of Economics - Two Years B.Ed. Final list of History - Two Years B.Ed. Final list of Political Science - Two Years B.Ed.